sadsad x
asdasd

BEBEKLERDE OYUNCAK SEÇİMİ NASIL OLMALI?

11 Aralık 2019
BEBEKLERDE OYUNCAK SEÇİMİ NASIL OLMALI?

Bebek için oyuncak seçimi ebeveynlerin en çok merak ettikleri konulardan biri. Çünkü yaşlarına en uygun oyuncağı seçip, oynarken gelişimlerine katkıda bulunmak gerekir. Ayrıca tehlike arz etmeyen, çocuğa zarar vermeyen, sağlıklı ve kaliteli malzemeden yapılmış oyuncakların seçilmesi çok önemli. Bunun için Uzman Psikolog Ahmet Kilisli’den detaylı bilgiler aldık.

İlk 2 aylık dönem
Bebekler bu dönemde kendi bedenlerini oyuncak gibi kullanırlar. Elleriyle çok fazla oynarlar. Onlar için en uygun hediye beşiğe takılan ve dönen, ucunda oyuncaklar sallanan müzikli dönencelerdir. Çünkü bu dönemde işitme, görmeye göre daha baskın bir duyudur. Hafif ses çıkaran oyuncaklardan büyük keyif alırlar. Yalnız yüksek ses veren oyuncaklar kulağa uzun süre yakın tutulduğunda kalıcı işitme kayıplarına neden olabilir. Oyuncağın ses seviyesine çok dikkat etmek gerekir. Ayrıca oyuncakların bebeğin ağzına kaçacak ufak parçaları olmamalıdır.

2 - 6 aylık bebekler
Bu dönemde bebekler genelde dokunmayı, sıkmayı ve ağza götürmeyi çok sever. Bu dönemde bebeklerde görme duyusu gelişir. Parlak ve zıt renkleri bir arada bulunduran nesneler ilgilerini çeker. Beşiğine asılabilecek siyah - beyaz kartlar onlar için ilgi çekicidir. Yine dönence yani yatağına ya da beşiğine takılan müzikli oyuncaklar, elinde tutup sallamaktan keyif alacağı çıngıraklar bu dönemde bebeğe alınabilecek en ideal oyuncaklardır. Dönence ve kart tarzı oyuncaklar çocuğun gözünden en az 15-20 cm uzağa takılmalıdır. 4-5 ay arası birçok bebek ses çıkaran renkli objeleri 180 derece izleyebilir. Ayrıca dönenceler bebeğin sağ tarafına takılmalıdır. Çünkü bu dönemde bebekler genelde sağ taraflarına daha sık bakarlar. Oyuncağın güvenli olmasına her zaman dikkat edilmelidir. Oyuncak bebeğin boğazına ve burnuna kaçabilecek kadar ufak parçalardan oluşmamalı. Bebeğin boynuna dolanma riski taşıyan uzun ipleri ve kordonları olmamalıdır. Ağzına alacağı oyuncakların keskin köşe ve kenarları, parmaklarını sıkıştırabilecek delikleri olmamalıdır. Oyuncağın içeriğindeki malzemenin sağlığa zararlı maddeleri taşımamasına dikkat edilmelidir.

6- 7 aylık bebekler
Bebekler bu dönemde artık oturmaya başlayacağı için içine oturup oynayabilecekleri oyuncakları severler. Çeşitli yerlerinden sesler çıkaran oyun havuzu gibi oyuncaklar çok hoşlarına gider. Ayrıca bu dönem diş çıkarmaya başlarlar. Güvenli diş kaşıma oyuncakları da alınabilir. Bu dönemde alınabilecek diğer oyuncakları şöyle sıralayabiliriz: Eğitici ve renkli kartlar, çıngıraklar ve müzikli oyuncaklar, kırılmayan aynalar, bazı parlak resimler, bebeğin kolayca kavrayıp tutabileceği küçük oyuncaklar, kumaştan kitaplar, birbirine geçen plastik halkalar ve ağzına sokamayacağı büyüklükte yumuşak, sıkınca ses çıkaran oyuncak ve 44 mm’den büyük toplardır. Ayrıca bu dönemde yüzünüze değişik, eğlenceli ifadeler vermek bebeklerin çok hoşlarına gider. Bebeğinizle konuşup ve ona şarkılar söyleyip, masallar anlatabilirsiniz. Kaşınan dişleri için dişlikli oyuncaklar alınabilir.

7 - 9 aylık bebekler
Bebekler bu dönemde oyuncakları birbirine vurmaktan, birbirinin içine sokmaktan, düşürmekten, sıkmaktan, sallamaktan, sürüklemekten, ısırmaktan, fırlatmaktan, açıp kapamaktan, doldurup boşaltmaktan çok keyif alırlar. Aynı zamanda emeklemeye de başlarlar. Bu yüzden onlar için tercih edilebilecek en iyi oyuncaklar düştüğünde kırılmayan ama ses çıkaran renkli toplardır. Ayrıca bu dönem “emekleme arkadaşı” denilen oyuncaklar alınabilir.

10 - 12 aylık bebekler
Bu dönemde bebeklerin algıları çok açıktır ve her şeye dokunmaya bayılırlar. Özellikle tuşlu oyuncaklar çok hoşlarına gider. Bir şeyleri itmekten sürüklemekten çok keyif alırlar. Ayrıca onlar için bir şeyi boşaltıp tekrar toplamak da cezbedicidir. Dokun hisset tarzı ürünler gelişimlerine katkı sağlar. Bu dönemde uygun olan oyuncakları sıralayacak olursak: Çıngıraklar ve müzik çalan oyuncaklar, dil gelişimlerini destekleyen eğitim kartları, yumuşak, sıkınca ses çıkaran oyuncak ve çapı en az 44 mm olan toplar, kırılmayan aynalar, dişlikler, müzikli karton bebek kitapları, kapağı açılınca içinden çeşitli nesneler fırlayan kutular, doldurup boşaltabileceği oyuncaklarla dolu kutular, üst üste istiflenebilen büyük ebatlı oyuncaklar, banyo oyuncakları, peluşlar, itme çekme oyuncakları…

1-2 Yaş çocuklar
Öncelikle bu yaş grubu başkalarıyla beraber oynamayı çok sever. Fiziksel aktivitelerden çok hoşlanır. Kendi çabaları sonucunda hareket eden veya ses çıkaran oyuncaklardan çok hoşlanır. Bu dönemlerde de tamamlamaya ve parça birleştirmeye yönelik kartlar ilgilerini çekecektir.

2 Yaş çocuklar
İki yaşında fark ve dikkat oyunları, kutuyu doldurup boşaltmak, kule ve köprü yapmaktan zevk alan çocuğun ilgisini çeken diğer oyuncaklar arasında mutfak eşyaları, farklı boyutlardaki plastik parçalar, saçları ve elbiseleri olan bebekler ve arabalar yer alır. Sonraki dönemlerde anne babasını taklit etmeye başlayan çocuk için minyatür marangoz ya da mutfak setleri gözde oyuncaklardır. Oda takımları, kova-kürek gibi oyuncaklar da ilgi çekicidir. Ailece oynanabilecek kart oyunları iyi bir alternatiftir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.