sadsad x
asdasd

OYUNCAK ALIRKEN BUNLARA DİKKAT ETMELİSİNİZ

12 Aralık 2019
OYUNCAK ALIRKEN BUNLARA DİKKAT ETMELİSİNİZ

Ürün ambalajları üzerinde yer alan uyarıların ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

T.C. Ticaret Bakanlığı'nın yayınladığı bildiriye göre satın alınacak her ürünün ambalajı dikkatle incelenmelidir. Yaşanan kazaların birçoğu yanlış-hatalı kullanımdan kaynaklanmaktadır. Bu tür olayların önüne geçebilmek amacıyla ürün ambalajları üzerinde yer alan uyarılar dikkatle okunmalı, kullanım talimatları doğrultusunda hareket edilmelidir. Kullanıcı kitlesi çocuklar olan ürünler, olası riskler ve oluşturabilecekleri tehlikeler açısından daha dikkatli olunması gereken ürünlerdir.

OYUNCAKLARDA;
- CE işareti taşıyan ürünler tercih edilmelidir.
- Keskin kenarlı, küçük parçalar içeren, parmakların sıkışabileceği mekanizmaları bulunan oyuncaklara dikkat edilmelidir.
- Oyuncağın etiketinde yer alan güvenlik uyarıları ve kurulum talimatları okunmalı, oyuncağın kullanımı hakkında ise çocuklara detaylı bilgi verilmelidir.
- Çocuğun yaş ve becerilerine göre ürün seçilmeli, ürün üzerinde bulunan yaş sınıflandırması uyarılarına dikkat edilmelidir.
- Bisiklet, kaykay, paten gibi ürünlerde; kask, dizlik vb. ekipmanlar mutlaka kullanılmalıdır.

KIRTASİYE MALZEMELERİNDE
- Kırtasiye ürününü seçerken üretici/ithalatçısının açık adının ve adresinin bulunduğu ürünler tercih edilmelidir. Merdiven altı diye tabir edilen markası - modeli belli olmayan üretici/ithalatçısına dair hiçbir bilgi bulunmayan ürünler tercih edilmemelidir.
- Oyuncak şeklinde olan veya oyuncak niteliği taşıyan kırtasiye ürünlerinde ise hangi yaş grubuna yönelik olduğuna dair ibarelerin ve diğer uyarıların bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Örneğin, 36 aydan küçük çocuklar için risk oluşturan kırtasiye malzemelerinde bulunan uyarılar dikkate alınmalıdır.
- Satın alınan kırtasiye ürünlerinde –özellikle boya kalemlerinde- "EN 71 standardına uygundur” ibaresinin bulunup bulunmadığına bakılmalıdır.
- Yine oyuncak şeklinde olan kırtasiye ürünlerinde "CE” markasının bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir.

YİYECEK TAKLİDİ ÜRÜNLERDE
Gıda ürünü olmamalarına rağmen, sahip oldukları şekil, koku, renk, görünüm, ambalaj, etiket, hacim veya boyutları nedeniyle olduklarından farklı görünen ve bu sebeple tüketiciler, özellikle çocuklar tarafından, gıda ürünleriyle karıştırılarak tüketilmeleri sonucu tüketicilerin sağlığını ve güvenliğini tehlikeye atan ürünlerdir. Yiyecek taklidi ürünler ya da ayrılabilir kısımlarının, tüketiciler ve özellikle çocuklar tarafından ağza alınması, emilmesi ya da yutulması halinde boğulma, zehirlenme yahut sindirim sisteminde delinmeye veya tıkanmaya yol açabilmektedir.

TEKSTİL VE AYAKKABI ÜRÜNLERİ
- Bu ürünleri satın alırken etiketlerinde yer alan bilgiler ışığında satın alma kararı verilmelidir.
- Bu ürünlerde ürünlerin içeriğini gösteren etiketler ve işaretlemelerin Türkçe olarak ve kolay okunabilir, bir şekilde olması zorunludur.

kaynak;kadinvekadin